- Начало /
- Смекта - при диария, 10 сашета
СМЕКТА 10 сашета - при диария
3 г. прах за перорална суспензия
SMECTA 3 g powder for oral suspension
СЪСТАВ: Diosmectite* (DCF) 3.000 g. Dioctahedralsmectite (1.4 nm phyllite): Това е естествен двоен силикат на алуминий и магнезий, който се различава от другите силикати по своя спектър на дифракция на рентгеновите лъчи. Желязото, магнезият и калцият частично заместват алуминия в октаедърния слой на алумоксида.
Помощни вещества: Глюкоза монохидрат, захарин натрий, захароза, ванилoв вкус, портокалов вкус:
Състав на ванилoвия вкус: Глюкоза монохидрат, захарин натрий, захароза, ванилов вкус, портокалов вкус, следи от алкохол по-малко от 0,1 g за 1 доза.
ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА: Прах за перорална суспензия в сашета. Лекарственият продукт е леко кремав до светло бежов прах с лека напомняща на портокал миризма при приготвяне на суспензията. С вкус на портокал и ванилия.
Терапевтични показания: Симптоматично лечение на болкови симптоми, свързани със заболявания на хранопровода, стомаха, дуоденума и на дебелото черво. Лечение на остра и хронична диария при деца над 2 години и възрастни. Лечението не изключва нуждата от рехидратация, когато се изисква. Обемът на рехидрата и начинът на въвеждане (перорално или интравенозно) се адаптира към възрастта и състоянието на пациента и тежестта на диарията.
ДОЗИРОВКА и начин на приложение:
Лечение на остра диария:
При деца от две годишна възраст - 6 грама (2 сашета) на ден. Дозата може да се удвои в началото на епизода на остра диария.
Възрастни: 9 грама (3 сашета) на ден. Дозата може да се удвои в началото на епизода на остра диария.
Лечение при други показания:
При деца:
Възрастни: средно 9 грама (три сашета) дневно. Може да се разтвори в половин чаша вода.
Деца: Може да се разтвори в биберон или бутилка с 50 мл. вода, да се дава през деня или да се смеси добре с полутечна храна - каша, задушени плодове, зеленчуково пюре и бебешка храна.
Начин на приложение: Съдържанието на сашето трябва да се суспендира непосредствено преди употреба. Препоръчва се приемането на диосмектит да става след ядене при пациенти с езофагит и между ядене при другите показания.
Противопоказания: Свръхчувствителност към диосмектит или към някое от веществата в лекарствения продукт.
За препоръчване е да се прилага:
- след хранене при езофагит
- между храненията при другите показания
Специални предупреждения: Налагат се когато с диосмектит се лекуват пациенти с предистория на тежък хроничен запек. При деца лечението на акутна диария с диосмектит трябва да се провежда в комбинация с предварителна орална рехидратираща терапия (пер ос), за да се избегне дехидратацията. При възрастни рехидратираща терапия не е необходима, освен в специални случаи. Продължителността на оралната или интравенозна рехидратираща терапия трябва да бъде съобразена с характера (тежестта) на заболяването, възрастта на пациента, а също така и с клиничната история на заболяването.
Предпазни мерки при употреба: Смекта не трябва да се взима от пациенти с редки наследствени проблеми като непоносимост към фруктоза, лоша резорбция на глюкоза и галактоза или недостатъчност на комплексния ензим захароза-изомалтоза.
Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие: Тъй като абсорбиращите свойства на този продукт могат да повлияят скоростта и/или нивото на абсорбция на други вещества, препоръчва се да не се прилагат други лекарства едновременно със Смекта.
Бременност и кърмене: Смекта може да се приема по време бременност и кърмене, тъй като остава химически непроменена и не се резорбира.
Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини: Няма влияние върху способността за шофиране и работа с машини.
Нежелани лекарствени реакции: Съобщава се за много редки случаи на развитие или влошаване на запек. Лечението е продължило след намаляване на дозата.
Нежеланите ефекти, наблюдавани при клиничните изследвания, са били винаги незначителни и краткотрайни, касаещи гастроинтестиналния тракт. Установената честота е както следва:Рядко (>1/1,000 до <1/100): периоди на запек, облекчени след индивидуални промени в режима на терапията
Допълнителна информация от постмаркетинговото проучване показва:Много рядко (неизвестна честота): свръхчувствителност, включваща уртикария, пруритус или ангиоедем.
Предозиране: Предозирането може да доведе до тежък запек.
Фармакодинамични свойства: Фармакотерапевтична група: Антидиарични адсорбенти АТС А07ВС05Поради листната си структура и висок вискозитет Смекта притежава мощно свойство за обвиване на лигавицата на стомашно-чревния тракт.Чрез взаимодействие с гликопротеините на слузта. Смекта повишава резистентността на лигавичния гел в отговор на агресивни агенти.Чрез действието си върху лигавичната бариера на стомашно-чревния тракт и поради високия свързващ капацитет Смекта защитава стомашно-чревната лигавица. Смекта е прозрачна за рентгеновите лъчи, не оцветява фекалиите и в обичайни дози не променя физиологичното време на чревния пасаж.
Резултатите от обединените данни от две клинични рандомизирани двойно слепи изследвания, включващи 602 пациента на възраст от 1 до 36 месеца с остра профузна диария. Пациентите са приемали Smecta или плацебо в комбинация с орално приети рехидратиращи соли. Резултатите са показали значително намаление на отделените изпражнения през първите 72 часа. Средните стойности (стандартно отклонение) са 94.5 (74.4) g/kg в групата приела диосмектит срещу 104.1 (94.2) g/kg в плацебо групата (р=0.0016). В субпопулацията (п= 91) - ротавирус позитивни, стойностите са 124.3 (98.3) в групата приела диосмектит срещу 186.8 (147.2) в плацебо групата (р = 0.0005). В клинично рандомизирано двойно сляпо изследване, включващо 329 възрастни пациенти с остра профузна диария пациентите са приемали Smecta или плацебо. Резулатите са показали значително намаление на продължителността на диарията за групата приела диосмектит медиана 54 часа (4 -167) срещу медиана 69 часа (2-165 часа) в плацебо групата (р < 0.03).
Фармакокинетични свойства: Като следствие от химичната си структура диосмекит не се резорбира, нито се метаболизира.
Предклинични данни за безопасност: Токсикологични изследвания при различни видове животни са показали, че няма никакви признаци за системна или локална токсичност на диосмектит върху гастроинтестиналния тракт.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте